Rubriigiarhiiv: DITA

DITA varjuküljed

Eelnevatest postitustest võib jääda mulje, nagu ma oleks tulihingeline DITA entusiast. Mingil määral ongi see nii – kuna ma alustasin dokumenteerijana tühja koha pealt, ei ole mul mingit formaalset erialast haridust ja seega ka mingit süsteemi, kuidas dokumenteerimisele läheneda. DITA kui moodne avatud standard kõlas just sellena, mida vaja – see on suhteliselt paindlik ja samas piisavalt formaalne.

Samas ei ole ka DITA täiuslik. Mark Baker on oma blogis avaldanud viieosalise kriitilise artikli The Tyranny of the Terrible Troika: Rethinking Concept, Task, and Reference DITA negatiivsete külgede kohta, millest üritan olulisemad punktid siin välja tuua.

Jätka lugemist

Info struktureerimine

DITA arhitektuuri keskne osa, millele viitavad ka kaks keskmist tähte, on informatsiooni struktureerimine vastavalt selle tüübile. Samas ei ole see ainult DITA jaoks vajalik – korralikult struktureeritud info aitab lugejal kiiremini vajalikku infot leida ja sellest aru saada. Lisaks DITA mõiste-ülesanne-viide struktuurile on ka muid alternatiive.

Jätka lugemist

DITA Open Toolkit

Eelnevale DITA ülevaatele jätkuks mõni sõna DITA Open Toolkiti kohta.

DITA Open Toolkit (DITA-OT) on kogum peamiselt Javal põhinevaid komponente, mis võimaldavad DITA sisust erinevaid väljundeid toota. Vaikimisi toetatud väljundid on:

  • XHTML
  • PDF
  • RTF (mõnede piirangutega)
  • ODT
  • DocBook
  • HTML Help
  • Eclipse Help
  • JavaHelp
  • troff

DITA-OT abil väljundi genereerimine sarnaneb koodi kompileerimisele – protsess algab Anti ehitusskriptidega, mis võtab DITA teemad, laseb need läbi Xerxese parseri ja viib need kas Xalani või Saxoni XSLT protsessori abil soovitud kujule. Kui väljundiks on PDF, siis vaikimisi kasutab DITA-OT selleks FOP XSL-FO protsessorit, kuid selle asemel saab kasutada ka mõnda muud.

Lisaks nimetatud tarkvarale sisaldab DITA-OT ka kogu DITA standardit koos spetsialisatsioonidega ja mõningaid pluginaid, mis täiendavad DITA standardfunktsioone.

DITA – mis ja milleks

Kui eestikeelsetelt veebilehtedelt otsida sõna DITA, siis on tulemuseks ainult ühe teatud burleskikaunitari nimi. Samas on USAs selle kohta ilmunud mitmeid raamatuid, sadadest veebilehtedest ja konsultantidest rääkimata, ning seda peeti paari aasta eest tehnosuhtluse tulevikuks. Seega – millega siis tegu on?

Jätka lugemist